RACIONÁLNÍ VÝŽIVA
Racionální výživa, to nejsou diety !!
Racionální výživu bychom měli dodržovat tehdy, když nemáme žádné zdravotní problémy, cítíme se v dobré fyzické i psychické pohodě. Racionální strava je vhodnou prevencí proti nejrůznějším civilizačním chorobám jako je vysoký krevní tlak nebo diabetes mellitus.
Naskakuje vám při spojení racionální výživa husí kůže? Vyhýbáte se obchodům se zdravou výživou na sto honů? Rozumná strava není pouze o klíčkách a potravinách s podivnými názvy, ze kterých máte kopřivku. Možná budete překvapeni, ale racionální výživa může být velmi chutná.
Záleží pochopitelně na tom, jak suroviny upravíte a na nastavení vašich chuťových buněk. Je třeba si přiznat, že tofu nebo šmakoun nemusí skutečně chutnat všem. Není ale nic snazšího, než je z jídelníčku vypustit a dopřát si jinou potravinu.
10 zásad racionální výživy
- Rozumná strava je vždy pestrá – dopřávejte si sacharidy (celozrnné pečivo, obiloviny, rýže, brambory…), bílkoviny (bílé maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny) i tuky (olivový olej, ořechy). Nezapomínejte na zeleninu a ovoce.
- Přednost dávejte lokálním a sezónním potravinám – na jaře a v létě konzumujte více místní zeleniny a ovoce, protože jsou čerstvé.
- Jezte pravidelně po menších porcích (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Na jídlo si udělejte čas.
- Abyste neměli pocit, že se při menších porcích šidíte, dávejte si jídlo na menší talířek, jezte pomalu a nechte impuls o sytosti dojít do mozku.
- Ke každému jídlu si dejte zeleninu nebo ovoce.
- Vyhýbejte se přejídání večer – nejvíce energie potřebujete přes den, proto snídejte a obědvejte. Na výmluvy, že nemáte čas, zapomeňte.
- Omezte příjem živočišných tuků (zejména tučného masa) a uzenin. Občas si dopřejte kvalitní šunku, ale vyhýbejte se laciným párkům či špekáčkům.
- Z masa si dopřávejte zejména ryby. Na škodu není ani občasná konzumace libového červeného masa.
- Dávejte přednost kvalitě před kvantitou.
- Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin.
Co a kdy jíst při racionální stravě
Asi každý z nás už slyšel poučku o tom, že sacharidy by se měly jíst ráno a večer již nikoli. Jenže ani na tom se odborníci neshodují. Podle některých z nich je vhodné si konzumaci sacharidů rozdělit a nevynechávat je ani večer (naše tělo potřebuje nějakou energii také na usnutí a bere si ji především ze sacharidů).
- Snídaně – celozrnné pečivo nebo ovesné vločky, sýr, jogurt, vejce nebo libová šunka. Racionální výživu ráno doplníme ovocem.
- Svačina – vhodné je ovoce nebo hrst ořechů, popř. kvalitní mléčný nápoj nebo jogurt.
- Oběd – měl by se skládat z porce sacharidů (těstoviny, rýže, brambory, kuskus…), bílkovin (ryba, libové maso, vejce, luštěniny) a zeleniny. Jako příklad můžeme uvést kuskus s grilovaným lososem a zeleninovým salátem.
- Svačina – zelenina, ovoce nebo mléčný nápoj.
- Večeře – například celozrnné pečivo se šunkou či sýrem a zeleninou, zeleninový salát s vejcem a chlebem, pomazánka, těstovinový salát.
Součástí racionální výživy je i dodržování pitného režimu – základem je minimálně 2,5 litru čisté vody, vhodné jsou také bylinkové čaje.