Dieta u pacientů s diabetem léčených perorálními antidiabetiky nebo inzulínem se liší od klasické diety zdravých lidí hlavně rizikem hypoglykémie. Na to je potřeba si dát pozor a zaměřit se na následující zásady:
konzultace s lékařem před započetím diety
pravidelné měření glykémie (selfmonitoring)
snížení příjmu energie obsažené v tucích
omezení příjmu především volných sacharidů na tělem zpracovatelné množství
dodržování rovnováhy energetického příjmu a výdeje
dodržení správného celkového poměru cukrů, tuků a bílkovin ve stravě
pravidelné strava pětkrát denně
trvalá změna stravovacích návyků a životního stylu
začlenění pohybové aktivity do každodenního života
Nároky na stravu u jednotlivých typů diabetu
V oblasti stravování je diabetes I. typu charakterizován sklonem pacientů k podvýživě a hubnutí.
Tělo z důvodu chybějícího inzulínu nedokáže dostatečně využít energii z potravy, začne využívat zásobní energii z tuku atd. a pacient hubne.
U této skupiny diabetiků je potřeba dbát na dostatečný a vyvážený kalorický příjem pokrývající denní spotřebu energie.
Obzvláště důležité je to u dětí a sportovců.
Každodenní vyvážená strava s vyrovnaným energetickým a sacharidovým obsahem umožňuje lépe nastavit dávky dodávaného inzulínu a předcházet tak nebezpečným hypoglykémiím a hyperglykémiím způsobujícím pozdní komplikace.
Nejdůležitější je pochopit, jak hodnotu glykémie ovlivňují jednotlivé potraviny a jak aplikovaný inzulín, a pochopit vztah mezi nimi navzájem.
Jinou skupinou jsou pak diabetici typu II. Vznik tohoto typu diabetu se dost často spojuje s obezitou (nadváhou nebo obezitou trpí v ČR 68 % žen a 72 % mužů) a to až do takové míry, že je diabetes mellitus označován jako civilizační choroba století.
Na rozdíl od diabetu typu I je potřeba u pacientů s diabetem II typu snížit energetický příjem v potravě tak, aby bylo dosaženo ideální (individuálně stanovené) tělesné hmotnosti.
Diabetická redukční dieta a následné dodržování zásad správného stravování je společně s pohybovou aktivitou první způsob léčby tohoto typu diabetu, vedoucí nezřídka k celkovému stabilizování stavu nemocného.
Co je podstatou snahy při stravování u onemocnění diabetem?
udržování vyrovnaného denního příjmu a výdeje energie se zachováním správného poměru sacharidů, tuků a bílkovin
udržování vyrovnaných denních hodnot glykémie
vyhýbání se hypoglykémiím správným rozvržením stravy během dne
redukce (dosažení) doporučené tělesné hmotnosti a její udržení
prevence pozdních komplikací vhodným výběrem stravy a správnou technologickou úpravou pokrmů
Proč se snažit o správné stravování
Hlavním cílem správného a zdravého způsobu života a stravování je snaha o maximální možnou kompenzaci diabetu. Čím lépe budete udržovat hladinu své glykémie v normálních hodnotách, tím méně budete muset využívat další léčebné metody (perorální antidiabetika, aplikace inzulínu) a tím větší budete mít šanci, že se u Vás neprojeví pozdní komplikace diabetu (problémy s očima, chrupem, srdeční či cévní choroby, necitlivost nohou atd.). V některých případech máte šanci na úplnou kompenzaci tohoto onemocnění. Správná životospráva dále také upravuje správnou hladinu cholesterolu a hodnoty krevního tlaku, zvyšuje pohyblivost, zlepšuje dýchání, léčí nespavost, zlepšuje náladu, zvyšuje sebevědomí, chuť do života, navrací vitální energii a řeší řadu jiných zdravotních a psychických problémů.